Příběh prvního severoamerického dinosaura

První objevenou kosterní fosilií dinosaura ze Severní Ameriky a zároveň i první relativně kompletní kostrou většího dinosaura vůbec byl exemplář kachnozobého ornitopoda, objeveného v roce 1838 na území městečka Haddonfield v New Jersey na východě Spojených států amerických. V té době ještě neprobíhala ani slavná „Válka o kosti“ mezi Charlesem Othnielem Marshem a Edwardem Drinkerem Copem, ta propukla až o více než tři desetiletí později. V době objevu tedy byla americká „dinosauří“ paleontologie takříkajíc v plenkách a objevy dinosauřích fosilií byly známé v podstatě jen ze západní Evropy.

Právě zkamenělina z New Jersey přitom patřila k dosud nejlépe zachovaným a pomohla upřesnit pohled na takřka ještě neznámou anatomii a fyziologii dinosaurů. V sedimentech souvrství Woodbury, jak je dnes nazýváno, tehdy jistý John Estaugh Hopkins vykopával slín a narazil přitom na obří kosti. Ty vystavil ve svém domově v Haddonfieldu jako zajímavou atrakci pro všechny návštěvníky. Trvalo pak přesně dvacet let, než se do Hopkinsova domu dostavil jako vážený host i filantrop, právník a geolog na dovolené jménem William Parker Foulke. Toho zkamenělé kosti, o kterých se již dříve dozvěděl od místních obyvatel, natolik zaujaly, že si od jejich majitele vyžádal popis místa objevu a vypravil se na lokalitu sám.

Ještě v roce 1858 fosilie s pomocí dělníků vykopal a shromáždil všechny fosilní kosti, které se daly z původní dinosauří kostry získat. Fosilie pak poskytl k výzkumu tehdejší přední americké kapacitě v paleontologii obratlovců, profesoru Josephu Leidymu. Leidy společně s Foulkem sestavili fragmentární kostru z částí kostí končetin, pánve, 28 obratlů (z toho 18 ocasních), kostních elementů prstních článků, osmi zubů a dvou malých fragmentů z čelistní kosti.

Ještě v roce 1858 stihl Leidy nového dinosaura formálně popsat a na počest svého spolupracovníka Foulkeho jej pojmenoval Hadrosaurus foulkii.


Fotografie první smontované kostry dinosaura v historii. Jejím autorem byl výtvarník a sochař Benjamin Waterhouse Hawkins, proslavený zejména betonovými modely dinosaurů v londýnském Crystal Palace Park. Tato rekonstrukce byla vytvořena v roce 1868, přesně deset let poté, kdy byl Hadrosaurus foulkii formálně popsán Josephem Leidym (Frederic Augustus Lucas, volné dílo).

V roce 1868 byla vytvořena spekulativní rekonstrukce kostry hadrosaura, představující vůbec první smontovanou dinosauří kostru v historii. Místo objevu, dnes nazývané Hadrosaurus foulkii Leidy site, bylo znovuobjeveno roku 1984 a o deset let později vyhlášeno Národní historickou památkou Spojených států amerických. V roce 1991 se navíc Hadrosaurus foulkii stal „státním dinosaurem New Jersey“ a o tři roky později dokonce „státní fosilií“ tohoto státu, což odpovídá jeho historickému významu.

Jakým dinosaurem tedy hadrosaurus (jehož rodové jméno v překladu znamená cosi jako „těžký/objemný ještěr“) ve skutečnosti byl? Hadrosaurus je typovým taxonem kladu Hadrosauridae, populární skupiny kachnozobých dinosaurů. Jeho pozice v rámci hadrosauridů je ovšem vzhledem k zachování jeho fosilního materiálu problematická, a tak přesně nevíme, ke kterým dinosaurům má H. foulkii nejblíže. Ať už je ale systematické zařazení tohoto ornitopoda jakékoliv, jisté je, že se jednalo o velkého a impozantního živočicha.

Jeho fosilie byly objeveny v marinních sedimentech, mrtvé tělo tedy bylo z pevniny transportováno řekou a uloženo u mořského dna, kde později kosti fosilizovaly. Hadrosauři žili v období pozdní křídy (věk campan), asi před 80,5 až 78,5 miliony let.

Jednalo se o poměrně velkého (byť ne obřího) dinosaura, dosahujícího například podle Gregoryho S. Paula délky kolem 8 metrů a hmotnosti minimálně 2000 kilogramů. Velcí odrostlí jedinci nicméně mohli být ještě podstatně větší, objevují se (zřejmě přehnané) odhady hmotnosti až kolem 8 tun.

O dalších dinosauřích druzích, kteří s hadrosaurem sdíleli životní prostředí, není bohužel mnoho známo. Dinosauří fosilie v sedimentech souvrství Woodbury jsou poměrně vzácné a špatně zachované, což obvykle neumožňuje jejich přesnější zařazení. Ostatně i samotný hadrosaurus byl navzdory svému „relativně kompletnímu“ stavu dochování rekonstruován pouze z 35 vykopaných kosterních částí.

Predátory těchto býložravých ptakopánvých dinosaurů byli nepochybně velcí tyranosauroidní teropodi (jako byl jen asi o milion let později žijící druh Appalachiosaurus montgomeriensis), kteří tyto oblasti nejspíš v hojných počtech obývali. O historickém významu hadrosaura každopádně svědčí i fakt, že dnes stojí socha tohoto dinosaura na čestném místě přímo v centru městečka Haddonfield.

  • Rekonstrukce kostry kachnozobého dinosaura druhu Hadrosaurus foulkii (Jim, the Photographer, CC BY 2.0).
  • Článek byl v mírně pozměnené formě publikován také na webu DinosaurusBlog.

1 Comment

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *