Teploty v České republice dosahují úrovně téměř běžné v pozdní křídě a letní prázdniny už jsou za svojí polovinou. První srpnový týden se nicméně nesl i v duchu zajímavých nových objevů a dokonce i dvou zbrusu nových druhů dinosaurů.
K novému mexickému druhu obrněného nodosaurida, který byl představen v červenci pod jménem Acantholipan gonzalezi tak nyní přibyli další dva zástupci skupiny Dinosauria. Tím prvním je zástupce skupiny neosauropodů, vývojově vyspělých dlouhokrkých sauropodů, patřící ke kladu Dicraeosauridae. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, ovšem svým stářím 183 až 168 milionů let (přelom rané a střední jury) a geografickým umístěním (střední Čína) je nově popsaný druh Lingwulong shenqi unikátní.
Nejenom, že je nejstarším známým neosauropodem vůbec, je také jediným dosud známým zástupcem kladu Diplodocoidea v celé Asii. Dosud se přitom předpokládalo, že diplodokoidi se do východní Asie vůbec nedostali z důvodu přírodní bariéry v podobě tzv. Turgajského moře. Tím bylo také vysvětlováno, proč jsou ve východní Asii hojní mamenchisauridi, kteří jinde ve světě chybí. Jak je vidět, tyto závěry bude s tímto novým objevem nutné revidovat. Zajímavé také je, že u tohoto raného neosauropoda bylo objeveno hned 7 až 10 jedinců a jeho kosterní anatomii díky tomu známe téměř kompletně. Mezi jeho blízké příbuzné patřili sauropodi známí z obou amerických kontinentů – například druhy Suuwassea emilieae z Montany nebo Amargasaurus cazaui z Argentiny.
Druhým nově popsaným taxonem, představeným světu na začátku letošního srpna, je hadrosauroid Choyrodon barsboldi. Tento středně velký ornitopodní dinosaurus obýval území dnešního Mongolska v období rané křídy, v průběhu střední až pozdní fáze albského věku (asi před 107 až 100 miliony let). Ačkoliv jeho fosilie byly objeveny ve stejných sedimentech jako zkameněliny jiného ornitopoda, druhu Altirhinus kurzanovi, podle autorů popisné studie se s největší pravděpodobností nejednalo o různě staré jedince stejného dinosaura. Choyrodon, který dosahoval hmotnosti statného koně a délky dodávky, byl pojmenován na počest malého města Čojr, ležícího na Transmongolské magistrále na východě země. Doslovný překlad jména zní „zub z Čojru“, paleontologové ale naštěstí odkryli mnohem víc kosterního materiálu, než jen pouhé zuby. Byly totiž objeveny fosilie celkem tří jedinců, a to i s částmi lebek a postkraniální kostry. Druhové jméno barsboldi je poctou proslulému mongolskému paleontologovi Rinčengínu Barsboldovi, který se za několik posledních desetiletí významně zasloužil o představení mongolských dinosaurů vědeckému světu. Podle jedné z provedených fylogenetických analýz Choyrodon může představovat blízkého příbuzného severoamerického druhu Eolambia caroljonesa, popsaného v roce 1998 z Utahu. Kromě zmíněného altirhina byl jeho současníkem například také ornitomimosaur („pštrosí dinosaurus“) druhu Harpymimus okladnikovi.
- Rekonstrukce pravděpodobného vzezření nejstaršího známého neosauropoda, který dostal vědecké jméno Lingwulong shenqi. Tento asi 15 metrů dlouhý dinosaurus dokazuje, že vyspělejší vývojové skupiny sauropodů se na Zemi objevily asi o 15 milionů let dříve, než se dosud předpokládalo. © Zhang Zongda.
- Rekonstruovaná lebka nově popsaného ornitopodního dinosaura druhu Choyrodon barsboldi z Mongolska. Foto převzato a upraveno z článku Gates a kol. (2018).