Pokud jde o popularizaci obřích titanosaurů, Puertasaurus je stále ve stínu svého slavnějšího příbuzného argentinosaura, o kterém slýcháme mnohem častěji. Jakým sauropodem byl tedy Puertasaurus reuili?
Fosilie tohoto titanosaura byly objeveny v sedimentech souvrství Cerro Fortaleza (dříve Pari Aike) pocházejících z období cenomanu (asi před 96 miliony let; dříve se však předpokládalo podstatně nižší stáří zhruba 70 milionů let). K objevu došlo nedaleko městečka Los Hornos u řeky La Leona v jihozápadní části argentinské Patagonie (provincie Santa Cruz). Fosilie byly odkryty v šedých pískovcích, které uchovaly i pozůstatky rostlin – cykasy a jehličiny. Dochovaly se pouze čtyři obratle puertasaura, jeden krční, jeden hrudní a dva ocasní. Holotyp nese označení MPM 10002 a představuje pouze asi 3 % kostry (z hlediska počtu kosterních částí).
V poměrně kompletním stavu je navíc jen hrudní obratel. Dinosaura formálně popsali argentinští paleontologové Fernando E. Novas, Leonardo Salgado, Jorge Calvo a Federico Agnolin v roce 2005. Vědecké jméno představují poctu objevitelům fosilií Pablu Puertovi a Santiagovi Reuilovi, kteří na ně narazili v roce 2001 a následně zahájili i samotné preparační práce.
Puertasaurus byl zástupcem kladu Lognkosauria v rámci skupiny Titanosauria a jeho blízkými příbuznými tak mohli být i další nedávno popsaní obří titanosauři, druhy Notocolossus gonzalezparejasi (2016) a Patagotitan mayorum (2017). Jednalo se o prostředí hustě zalesněné, s vysokou vlhkostí a dostatkem srážek.
A jak byl tedy Puertasaurus velký? Bohužel skromné množství dochovaných fosilií nám neumožňuje učinit přesnější odhady, velikost obratlů je ale jasným důkazem toho, že se muselo jednat o vpravdě gigantické zvíře. Po oficiálním představení veřejnosti dokonce mnozí vědci tvrdili, že se jednalo o vůbec největšího známého dinosaura, který překonával velikostí a hmotností i svého slavnějšího krajana argentinosaura. Ostatně jeho hrudní obratel o výšce 106 cm a šířce 168 cm je vůbec nejširším známým obratlem jakéhokoliv dinosaura. Impozantní je také zhruba 140 cm dlouhý krční obratel puertasaura. Původní odhad velikosti tohoto sauropoda od Fernanda Novase a jeho kolegů měl podobu délky 35 až 40 metrů a hmotnosti v rozmezí 80 až 100 tun. Tím pádem by P. reuili byl zřejmě největším známým dinosaurem, který by skutečně mírně překonával i druh A. huinculensis. Později však byly spolu s objevy dalších lépe zachovaných exemplářů titanosaurů tyto odhady sníženy. Délka puertasaura bývá dnes odhadována spíše na 27 až 30 metrů a hmotnost na 50 až 60 tun. To je však stále ve velikostní kategorii největších známých titanosaurů, je to ale méně než u zmíněného argentinosaura nebo u patagotitana.
Puertasaurus už tedy nejspíš není kandidátem na titul největšího známého dinosaura vůbec, rozhodně se ale pohodlně vejde do jakési pomyslné „Top 10“, ba dokonce i do „Top 5“. Samotný trup tohoto giganta byl na základě velikosti obratle široký možná v rozmezí 5 až 8 metrů, což znamená, že by jeho hrudníkem snadno projel i menší nákladní vůz. Zůstává nezodpovězenou otázkou, proč právě argentinská Patagonie byla zaslíbeným rájem gigantických dinosaurů, vždyť dodnes bylo z tohoto území popsáno asi deset dinosauřích druhů s odhadovanou hmotností nad 40 tun. Zřejmě zde byly podmínky dlouhodobě vhodné pro vývoj býložravců s obřími rozměry.
- Rekonstrukce možné podoby puertasaura (© Robinson Kunz).